MoleGraph - open source školní měřicí systém s možností programování

Školní měřicí systém MoleGraph

MoleGraph je levný školní měřicí systém, který si může postavit každý zájemce. Celý MoleGraph je open source, včetně multiplatformí měřicí aplikace MoleGraph App (MS Windows, Linux, Android, macOS), 3D modelů krabiček k 3D tisku a textových polepek. Učitelé si tak s žáky mohou postavit svůj měřicí systém a libovolně ho rozšiřovat a snadno sdílet své zkušenosti s dalšími učiteli a jejich žáky. Již od samého počátku podporuje HW, na kterém je MoleGraph založený, také programování vlastních aplikací (jako „mozek“ systému je použitý mikrokontrolér Arduino NANO). V rámci systému MoleGraph máte k dispozici více než 30 otestovaných čidel z různých oblastí (chemie, biologie, fyzika, zeměpis, ...) a navíc si můžete snadno přidávat svá další čidla. Jednou z výhod našeho open source systému je větší vhled žáků do problematiky „jak to vlastně celé funguje“ a získání řady zkušeností a dovedností z oblasti elektrotechniky a elektroniky (a pokud chcete, i programování mikrokontrolérů), které s komerčními systémy prostě a jednoduše získat nemůžete. Příjemnou devizou je pak také cena, která je oproti komerčním systémům zlomková.

S měřením a programováním se systémem MoleGraph se můžete seznámit také na našem workshopu. Stručně představíme také výsledky našeho dlouhodobého výzkumu v oblasti využívání školních měřicích systémů a přístupu DIY („udělej si sám“), na kterém se podílela i řada z vás.

Více o důvodu vzniku MoleGraphu se můžete dočíst na stránkách časopisu e-Mole.cz.
(https://www.e-mole.cz/diy/molegraph)