Radon – automatizace měření a moderní zpracování dat v multioborovém studentském projektu

Prezentující/autoři

Typ příspěvku

Abstrakt

Radon – automatizace měření a moderní zpracování dat v multioborovém studentském projektu

Josef Skopalík, Peter Bodák, Marek Lang (Přírodovědecká fakulta MU, Brno)

Radon (222 Rn) je inertní radioaktivní plyn bez barvy a zápachu, pocházející z rozpadu (přirozené radioaktivní přeměny) uranu. Díky dostupnosti moderních elektronických komponent bylo možno pro jeho měření  sestavit  elektronický detekční systém. Studenský projekt se následně  zaměřil na sestavení automatizovaného a uživatelsky přívětivého systému sběru dat. 

Pilotní měření koncentrace radonu proběhlo  časovém intervalu několika týdnů v uzavřených prostorách. Pro časosběrné systémy byly navrhnuty a odzkoušeny digitální paměti a konvertory dat do souboru MS Excel. Proběhlo srovnání s komerční geologickou technikou. Následně  pomoci pokročilých výpočetních funkcí byly analyzovány hlavní trendy, respektive korelace s aktuálním režimem větrání či jiných opatření a jednoduchá simulační utilita. Senzory, metoda zpracování dat a simulační utilita vytvořili základ studentské interaktivní učebnice.

( Literatura: [1] Z. S. Žunić et al., The relation between radon in schools and in dwellings: A case study in a rural region of Southern Serbia, J. Environ. Radioact., Vol. 167 (2017) 188–200 [2] S. Darby et al., Residential radon and lung cancer ‒ detailed results of a collaborative studies, Scand J Work Env. Heal., Vol. 32 (suppl) (2006) 1–84  )

Stupeň školy

Vzdělávací oblast